Committees

 

Roster of Committees, Task Forces, and Other Appointments

Committees as of March 1, 2019

For information about these committees, please contact Clerk of the Board at 858-522-6614.

* Interim assignment

COMMITTEES
 

ADMINISTRATIVE AND FINANCE COMMITTEE
 
Frank Hilliker - Chair
Jimmy Ayala - Vice Chair
Barry Leonard - Vice Chair
Brian Boyle
Chris Cate
Gary Croucher
Betty Evans
Mel Katz
Jim Murtland
Elsa Saxod
John Simpson
Tim Smith
Almis Udrys
Ron Watkins
Doug Wilson
ENGINEERING AND OPERATIONS COMMITTEE
 
Marty Miller - Chair
Lois Fong-Sakai - Vice Chair
Ron Watkins - Vice Chair
Gary Arant
Jack Bebee
Kathleen Hedberg
Tony Heinrichs
Joe Mosca
Jim Murtland
Jose Preciado
Joel Scalzitti
John Simpson
Tim Smith
Fern Steiner
Almis Udrys
 
IMPORTED WATER COMMITTEE
 
Keith Lewinger - Chair
David Barnum - Vice Chair
David Cherashore - Vice Chair
Betty Evans
Lois Fong-Sakai
Christy Guerin
Matt Hall
Michael Hogan 
Jim Madaffer
John Masson
Ron Morrison
Jose Preciado
Elsa Saxod
Joel Scalzitti
LEGISLATION AND PUBLIC OUTREACH COMMITTEE
 
Jerry Butkiewicz - Chair
Matt Hall - Vice Chair
Mel Katz - Vice Chair
David Cherashore
Gary Croucher
Christy Guerin
Frank Hilliker
Tom Kennedy
Barry Leonard 
Jim Madaffer
Marty Miller
John Masson
Joe Mosca
Fern Steiner 
County Representative
WATER PLANNING AND ENVIRONMENTAL COMMITTEE

 
Tony Heinrichs - Chair
Brian Boyle - Vice Chair
Doug Wilson - Vice Chair 
Gary Arant 
Jimmy Ayala
David Barnum
Jack Bebee
Jerry Butkiewicz 
Chris Cate
Kathleen Hedberg
Michael Hogan
Tom Kennedy 
Keith Lewinger
Ron Morrison
County Representative
 
AUDIT COMMITTEE 

 
Betty Evans - Chair
David Barnum 
Tony Heinrichs
Mel Katz
Joel Scalzitti

 

WORK GROUPS
 

SAN VICENTE PROJECT NEGOTIATIONS WORK GROUP
 
Tony Heinrichs - Chair
Jerry Butkiewicz
David Cherashore
Frank Hilliker
Michael Hogan
Marty Miller
Ron Watkins
COLORADO RIVER WORK GROUP
 
Gary Croucher - Chair
Jerry Butkiewicz
Christy Guerin
Michael Hogan
Keith Lewinger
Jim Madaffer
Mark Watton
MWD SETTLEMENT NEGOTIATIONS TEAM
 
Jim Madaffer
Jerry Butkiewicz
Gary Croucher
Christy Guerin
Dan Denham
Mark Hattam
 

 

OTHER APPOINTMENTS
 

COLORADO RIVER BOARD 

 
Jim Madaffer, Representative
Mark Watton, Alternate
MWD DELEGATES

 

Jerry Butkiewicz
Gail Goldberg
Michael Hogan
Tim Smith
 
SANDAG BOARD

 

Ron Morrison, Representative
Gary Croucher, Alternate
Mel Katz, Alternate
SANDAG BORDERS COMMITTEE
 
Elsa Saxod, Representative
Gary Croucher, Alternate
SANDAG REGIONAL PLANNING COMMITTEE
  
Barry Leonard, Representative
Brian Boyle, Alternate
SAN DIEGO AREA WASTEWATER MANAGEMENT DISTRICT
 
Doug Wilson
WATER CONSERVATION GARDEN JPA

 

Betty Evans, Representative 
Kathleen Hedberg, Alternate